Główny księgowy

 
 

Główny księgowy zajmuje się ewidencją księgową, zabezpieczeniem mienia i sporządzaniem informacji dotyczących stanu majątkowego przedsiębiorstwa oraz prowadzi jego gospodarkę.

Do pionu głównego księgowego należą: dział księgowości i dział finansowy, który zajmuje się całokształtem spraw finan- f sowych, a między innymi sporządzaniem planów finansowych, uzyskaniem i spłatą kredytów bankowych, inkasem należności i regulacją zobowiązań przedsiębiorstwa.

Z punktu widzenia kierowania w organizacji każdego układu działającego trzeba rozwiązać dwa podstawowe zagadnienia, a mianowicie:

- a) odpowiedzialności za wykonanie konkretnego zadania pod względem terminu, jakości i kosztu,

- b) fachowości wykonywanej pracy, co nabiera szczególnego znaczenia w działaniu złożonym, wymagającym specjalnych umiejętności.

- Rozróżnia się trzy systemy kierowania w przedsiębiorstwie:

- liniowy,

- funkcjonalny,

- sztabowo-liniowy.

System liniowy charakteryzuje się tym, że polecenia wykonawcom mogą być przekazywane wyłącznie przez ich przełożonego (w tym wypadku sprzężenie funkcjonalne pokrywa się ze sprzężeniem służbowym). Nie oznacza to oczywiście, że poszczególni kierownicy nie mogą zasięgać rad specjalistów ich rola ogranicza się do udzielania rad tylko swoim bezpośrednim przełożonym służbowym. Natomiast w dół rady takie mogą być przekazywane tylko za pośrednictwem przełożonych służbowych. System liniowy rozwiązuje więc w sposób jasny sprawę kompetencji i odpowiedzialności (rys. 5-3a). Jego słabą stroną jest to, iż nie uwzględnia on w dostatecznym stopniu postulatu fachowości w kierowaniu danym układem działającym (daną działalnością). Toteż system liniowy może być stosowany w układach małych i o mało skomplikowanej technologii produkcji, a więc i specjalizacji podukładów wykonawczych.