WYBRANE WIADOMOŚCI Z ZAKRESU PRAWA PRACY

 
 

Szczególna rola w kształtowaniu socjalistycznych stosunków pracy przypada prawu pracy . Ono bowiem, dzięki unormowaniom zgodnym z zasadami ustrojowymi i współżycia społecznego w państwie ludowym, ugruntowuje poczucie praworządności i świadomość, że rzetelna i uczciwa praca jest pod ochroną prawa zapewnia załogom poprzez ich organizację rolę aktywnego uczestnictwa w życiu i działalności zakładu pracy wychowuje w duchu przestrzegania dyscypliny pracy, ładu i porządku oraz zobowiązuje do aktywnego uczestnictwa w pomnażaniu zasobów materialnych państwa, które zapewnia stałą poprawę wTarunków pracy i bytu każdego pracownika i całego społeczeństwa.

W Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wszyscy ludzie pracy są równi. W imię sprawiedliwości społecznej socjalistyczne prawo pracy jednakowo traktując wszystkich pracujących, przyznając każdemu takie same uprawnienia z tytułu pełnienia takich sa-

Podstawowe normy ogólne w zakresie prawa mieszczą się w Konstytucji PRL. Jednolity system praw i obowiązków pracowników kształtuje Kodeks pracy (ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r.).

Zakładem pracy jest jednostka organizacyjna zatrudniająca pracowników choćby nie posiadała osobowości prawnej. Pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. mych obowiązków. Kodeks znosi różnice w uprawnieniach pracowników fizycznych i umysłowych.

Kodeks sprzyja doskonaleniu pracy, nakładając na kierownictwo zakładów pracy obowiązek właściwego organizowania procesów produkcyjnych, stwarzając warunki dla wykorzystania kwalifikacji i zdolności osobistych pracowników oraz osiągania wysokiej efektywności pracy, jak również kształtowania w zakładzie socjalistycznych zasad współżycia.