WYNAGRODZENIE ZA PRACĘ I INNE ŚWIADCZENIA

 
 

Wynagrodzenie pracownika powinno być tak ustalone, aby odpowiadało rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także aby sprzyjało usprawnianiu pracy oraz podnoszeniu jej jakości i wydajności.

Zasady wynagradzania za pracę oraz przyznawania innych świadczeń związanych z pracą określa Rada Ministrów po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych,

Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, wynikające żjego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną, za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Jeżeli przestój nastąpił z winy pracownika - wynagrodzenie nie przysługuje.

Za wadliwe wykonanie z winy pracownika produktów, robót lub usług wynagrodzenie nie przysługuje. Jeżeli wskutek wadliwie wykonanej pracy z winy pracownika nastąpiło obniżenie jakości produktu lub usługi, wynagrodzenie ulega odpowiedniemu zmniejszeniu.

Jeżeli wadliwość produktu lub usługi została usunięta przez pracownika, przysługuje mu wynagrodzenie odpowiednie do jakości produktu lub usługi, z tym że za czas pracy przy usuwaniu wady wynagrodzenie nie przysługuje.

Wypłata wynagrodzenia powinna być dokonywana co najmniej raz w miesiącu, z wyjątkiem tych składników wynagrodzenia, które przysługują za okresy dłuższe. Za czas nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby oraz odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, pracownikowi przysługuje zasiłek na zasadach określonych przepisami.