WSPÓŁZAWODNICTWO PRACY

 
 

Ważną rolę w prawidłowym wykonywaniu zadań wynikających z planu społeczno-gospodarczego rozwoju kraju spełnia socjalistyczne współzawodnictwo pracy.

Ważnym czynnikiem w osiąganiu wyników produkcyjnych jest dyscyplina pracy, czyli stosunek pracownika do powierzonych mu czynności. Stosunek ten, który wyraża się stopniem wykonywania powierzonych za- Ruch współzawodnictwa należy kierować przede wszystkim na zadania, których realizacja przyczynia się do:

- wydatnego wzrostu wydajności pracy,

- oszczędności materiałów, paliw i energii,

- skracania cykli realizacji inwestycji i przedterminowego osiągania projektowanych zdolności produkcyjnych nowo uruchamianych obiektów,

- poprawy warunków socjalnych i warunków pracy w zakładzie,

- podnoszenia poziomu kwalifikacji zawodowych, kultury pracy i współżycia w zespole oraz estetyki zakładu,

- rozwiązywania potrzeb socjalno-bytowych i kulturalnych ludzi pracy w miejscu zamieszkania.

Podstawową formą socjalistycznego współzawodnictwa pracy jest współzawodnictwo wewnątrzzakładowe - indywidualne i zespołowe. Pracownicy mogą ubiegać się o różne tytuły i odznaki. W ramach współzawodnictwa międzyzakładowego załogi mogą ubiegać się o proporce i sztandary przechodnie.

Dla załóg wyróżnionych sztandarami (proporcami) przechodnimi przyznawane są z budżetu państwa nagrody pieniężne, których tryb przyznawania określają odpowiednie przepisy. Ustalenie kierunków oraz form rozwoju współzawodnictwa pracy należy do zakresu działania konferencji samorządu robotniczego.