SYSTEMY PŁAC ORAZ OGÓLNE ZASADY WYNAGRADZANIA CZ. II

 
 

Zespołowa forma pracy wywołuje wiele czynników o charakterze bodźcowym, a nade wszystko zmusza do „zgrania się” zespołu, w konsekwencji niektórzy członkowńe zespołu, chcąc dorównać pod względem kwalifikacji i umiejętności pozostałym, muszą podnieść swoje umiejętności, wdrożyć się do przyjętego rytmu pracy itp. Cały bowiem zespół otrzymuje wynagrodzenie za konkretny, wymierny efekt. W systemie akordu zryczałtowanego obliczenie wynagrodzenia w formie zryczałtowanej zapłaty określa się w umowie między kierownictwem a brygadą . W umowie określa się zryczałtowaną kwotę wynagrodzenia dla całej grupy wykonawców, jakość wykonania oraz termin wykonania.

Jednym z istotnych warunków wykonywania pracy w zryczałtowanym systemie płac jest zapewnienie ze strony pracodawcy terminowej dostawy materiałów, sprzętu i narzędzi w odpowiedniej ilości i jakości (odpowiednio sprawnych). Konieczne

Umowę zawierają brygadzista w imieniu grupy wykonawców i kierownik robót, reprezentujący kierownictwo przedsiębiorstwa. jest również prowadzenie pełnej dokumentacji oraz wprowadzenie sprawnej organizacji pracy .

Mając na uwadze zalety, jakie cechują akordowy system płac, kierownictwo przedsiębiorstwa wraz z radą zakładową powinny dążyć do jego rozwijania. Chodzi zwłaszcza o scalone formy akordu zryczałtowanego, obejmującego - jak o tym była mowa - coraz szerszy zakres robót, a więc kompleksy robót na obiekcie lub wielką partię robót, nie wyłączając całego obiektu.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że system akordowy, sprzyjający niewątpliwie osiąganiu dobrych wyników ilościowych, rodzi niekiedy tendencje do pogarszania jakości wykonanych robót. Toteż niezbędne staje się - przy stosowaniu pracy akordowej - zwiększenie kontroli jakości.