Gospodarka funduszem płac

 
 

Kontrolą i dyscypliną plac oraz fundusz płac w przedsiębiorstwach reguluje szereg szczegółowych przepisów. Gospodarka funduszem płac podlega także bankowej kontroli. Banki sprawdzają prawidłowość gospodarki funduszem płac oraz kontrolują rozliczenia funduszu płac przedsiębiorstw w powiązaniu z wykonaniem planowych zadań gospodarczych.

O ujawnionych nieprawidłowościach w gospodarce funduszem płac banki informują przedsiębiorstwa i ich jednostki nadrzędne, postulują podjęcie określonych środków zmierzających do usunięcia stwierdzonych uchybień i do usprawnienia gospodarki placami.

Oszczędności osobowego funduszu płac, ustalone w trybie bankowej kontroli funduszu płac, pozostają w wysokości 75% w przedsiębiorstwie, a 25% tych oszczędności przedsiębiorstwo przekazuje zjednoczeniu, po dokonaniu rozliczeń każdego kwartału z bankiem . Połowę z kwoty 75% oszczędności funduszu płac, pozostających w przedsiębiorstwie po zakończeniu roku, przeznacza się na zakładowy fundusz regulacji płac z pozostałej kwoty oszczędności funduszu płac przedsiębiorstwo obowiązane jest utworzyć rezerwę w wysokości 20% przeznaczoną na pokrycie przekroczeń funduszu płac oraz na pzedsięwzięcia wymagające okresowego zwiększenia funduszu płac w roku następnym, a resztę oszczędności funduszu płac przedsiębiorstwo wykorzystuje na:

- 1) nagrody dla pracowników przyznawane za:

- realizację zadań mających istotne znaczenie dla poprawy efektywności działalności przedsiębiorstwa,

- przyczynianie się do zwiększenia wydajności pracy, dającej możliwość trwałego ograniczenia wielkości zatrudnienia,

- osiągnięcia w zakresie unowocześnienia i poprawy jakości produkcji

- 2) awanse i przeszeregowania robotników i pracowników umysłowych

Rozwiązanie to nie odnosi się do jednostek inicjujących, wprowadzających kompleksowe zasady systemu ekonomiczno-finansowego.

- 3) dodatki do plac dla pracowników, z wyłączeniem pracowników premiowanych z funduszu premiowego, będącego elementem podziału zysku.

Jednostki inicjujące obowiązane są składać w Banku rozliczenie dyspozycyjnego funduszu plac za okresy roczne, w terminach ustalonych dla złożenia rocznych sprawozdań finansowych . Do rozliczeń jednostki inicjujące obowiązane są dołączyć wyliczenie produkcji dodanej i dyspozycyjnego funduszu płac roku bazowego (wyjściowego) i roku obliczeniowego.

Wynikające z rozliczenia jednostki inicjującej przekroczenie funduszu płac, nie mające pokrycia w jej rezerwie funduszu płac i przyznanym kredycie bankowym na fundusz plac, podlega obligatoryjnemu pokryciu z kredytu na fundusz płac. Kredyt ten odzwierciedla wysokość ustalonego na koniec poprzedniego roku przekroczenia funduszu plac.

Kredyt na fundusz płac wraz z równowartością pobranych odsetek pomniejsza dyspozycyjny fundusz płac roku następnego.