Wskaźnik efektywności

 
 

W szczególności Krem, a zwłaszcza jednoroczne koszty przerobu często po remoncie kapitalnym, są niższe niż przed remontem, ale z reguły wyższe niż przy obiekcie nowym. koszt zakupu nowej maszyny (urządzenia), koszt remontu kapitalnego, oszczędność na remontach bieżących w pierwszym roku eksploatacji nowej maszyny, przyrost akumulacji finansowej w ciągu pierwszych dwóch lat eksploatacji nowej maszyny.

Z wzoru wynika, iż warto zaniechać rnóntu i dokonać wymiany maszyny, jeżeli oszczędności, jakie uzyska się na kosztach remontów bieżących w pierwszym roku eksploatacji nowej maszyny wraz z przyrostem akumulacji finansowej w ciągu dwóch pierwszych lat eksploatacji nowej maszyny, przewyższają różnicę między ceną !nabycia nowej maszyny a kosztem kapitalnego remontu starej maszyny.

Wskaźnik efektywności jest ustalany jedynie dla najbliższego okresu remontowego. Przyjęcie tego okresu za podstawę obliczeń jest konieczne dla stwierdzenia, czy remont kapitalny środka trwałego jest opłacalny. Nie oznacza to jednak, że eksploatacja wyremontowanego środka trwałego powinna być ograniczona wyłącznie do jednego najbliższego cyklu remontowego. Może ona trwać przez czas będący wielokrotnością cyklu remontowego aż do chwili, gdy wydatkowanie nakładów na jeden z kolejnych remontów kapitalnych okaże się już nieopłacalne. Nastąpi to wówczas, gdy dotychczas remontowany środek trwały stanie się przestarzały w porównaniu z bardziej nowoczesnym.