KIEROWANIE PRZEDSIĘBIORSTWEM

 
 

Dzisiejszy rozbudowany system zarządzania i coraz bardziej skomplikowane procesy produkcyjne, a nade wszystko postęp naukowo-techniczny, ekonomiczny i organizacyjny uwypuklają rolę wyspecjalizowanych członków kierownictwa. Toteż ażeby sprostać tym skomplikowanym obowiązkom i uprawnieniom, trzeba włączyć do pomocy dyrektora jednego lub więcej zastępców. Pomiędzy członków kierownictwa rozdzielana jest - na zasadzie podziału pracy, obowiązków i uprawnień - część czynności kierowniczych.

Jednakże nie można przenieść całości uprawnień i obowiązków kierowniczych dyrektora ani zdjąć z niego odpowiedzialności za całość zarządzania przedsiębiorstwem. W szczególności nie można przekazać zastępcom dyrektora uprawnień do podejmowania decyzji i wydawania poleceń dotyczących organizacji przedsiębiorstwa jako całości oraz spraw o zasadniczym znaczeniu dla ekonomiki przedsiębiorstwa i jego stosunków z otoczeniem. A więc zastępcy dyrektora występują przeważnie jako kierownicy określonych pionów organizacyjnych, realizujących bądź to funkcje podstawowe, bądź też funkcje pomocnicze. W tym zakresie wykazują oni na ogół duży stopień samodzielności, oczywiście w ramach określonej struktury organizacyjnej danej jednostki gospodarczej.

Struktura organizacyjna dużego przedsiębiorstwa budowlanego odpowiada przyjętym schematom. W skład kierownictwa (zarządu) przedsiębiorstwa wchodzą: dyrektor, zastępca dyrektora do spraw technicznych (naczelny inżynier), zastępca dyrektora do spraw zaplecza produkcyjno-usłu- gowego i socjalno-administracyjnego, zastępca dyrektora do spraw ekonomicznych (główny ekonomista) oraz główny księgo- wy. Każdy z członków kierownictwa przedsiębiorstwa nadzoruje określone komórki organizacyjne.