URLOPY I ŚWIADCZENIA SOCJALNE CZ. II
Na wniosek pracownika młodocianego uczęszczającego do szkoły należy mu udzielić urlopu w oiresie ferii szkolnych.
Pracownicy mogą uzyskać płatne zwolnienie na dzień lub część dnia, np. z okazji własnego ślubu, urodzenia dziecka, w wypadku zgonu najbliższego członka rodziny, stawiennictwa przed komisją wojskową i w dniu zdawania egzaminów. Pracownicy, którzy podjęli naukę, mogą otrzymać płatne urlopy okolicznościowe na przygotowanie się do egzaminów.
Pracownikowi przysługują świadczenia socjalno-bytowe - bezpłatne leczenie sanatoryjne i wczasy pracownicze. Dzieci ich mogą korzystać ze żłobków i przedszkoli. Poza tym w przedsiębiorstwie powinna być prowadzona stołówka pracownicza (jeżeli załoga liczy co najmniej 50 pracowników). Przedsiębiorstwo powinno również zapewnić pracownikowi okresowe badania lekarskie i utrzymanie hoteli robotniczych dla robotników zamieszkałych poza miejscem pracy. Część związanych z tym kosztów pokrywa przedsiębiorstwo. Pracownicy korzystają ze świadczeń pieniężnych w razie choroby lub nieszczęśliwego wypadku przy pracy, a ich rodziny ze świadczeń w wypadku zgonu pracownika.
Nie wolno zatrudniać kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych i szkodliwych dla ich zdrowia, które powinny być określone w regulaminie pracy.
Zakład pracy nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i rada zakładowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.