WYDAJNOŚĆ PRACY CZ. II

 
 

W przedsiębiorstwach budowlanych, wykonujących w większości różnorodne roboty, których wielkości nie mogą być wyrażone jedną liczbą w jednostkach naturalnych, wydajność pracy w skali całego przedsiębiorstwa mierzona jest za pomocą miernika wartościowego, w ujęciu wartościowym.

Określanie nakładów pracy w skali całego przedsiębiorstwa za pomocą czasu pracy jest trudne, wobec czego w praktyce do obliczania wydajności pracy całej załogi przedsiębiorstwa lub jego ogniw organizacyjnych (budów, zakładów pomocniczych itp.)

Wydajność pracy określona w skali przedsiębiorstwa ma istotne znaczenie (wielokierunkowe zastosowanie) dla celów planistycznych i analitycznych, Toteż niejednokrotnie jeszcze będziemy się posługiwać tym pojęciem (miernikiem) w następnych punktach i rozdziałach podręcznika. przyjmuje się najczęściej nie czas pracy, lecz średnią liczbę robotników zatrudnionych w danym okresie. W ten sposób łatwo uzyskać syntetyczny wskaźnik wydajności pracy wadą jednak tego sposobu jest zniekształcenie wyniku, jakie może powstać wskutek wahań liczby dni roboczych lub godzin pracy w danym okresie.

Wydajność pracy wpływa w sposób zasadniczy Ina dynamikę dochodu narodowego, a więc i na poziom dochodów indywidualnych. Przy niezmienionym zatrudnieniu, wzrost wydajności pracy jest jedynym źródłem wzrostu produkcji czystej. Można to wyjaśnić tym, że pozostały czynnik wzrostu dochodu narodowego, a mianowicie oszczędność w zużyciu środków produkcji daje się przedstawić jako oszczędność pracy żywej wydatkowanej w poprzednich stadiach procesu wytwarzania: przeszła ona w formę pracy uprzedmiotowionej.