Poziom wydajności pracy
Głównym źródłem wzrostu wydajności pracy jest zastosowanie zmechanizowanych narzędzi i sprzętu budowlanego. Jednakże w tej dziedzinie istnieją pewne granice. Po pierwsze, szerokie zastosowanie np. mechanizacji robót nie zawsze jest możliwe, gdyż wymaga nie tylko odpowiednich funduszów pieniężnych na zakup sprzętu, różnego rodzaju narzędzi, środków transportu itp., lecz także podaży odpowiednich środków pracy, które nie zawsze są w wystarczającej ilości na rynku krajowym i trudno jest je sprowadzić z zagranicy. Po drugie, w wielu wypadkach szerokie wprowadzenie mechanizacji jest gospodarczo nieuzasadnione i po prostu nieopłacalne ze względu na nieduży zakres robót, jednolitą ich strukturę, prostą technologię itp.
Ponadto należy pamiętać, że wraz ze wzrostem technicznego uzbrojenia pracy żywej, czyli coraz pełniejszego wyposażenia jej w środki pracy, rośnie koszt jednostki czasu stanowiska roboczego. W następstwie tego zachodzi konieczność maksymalnego wydłużenia dobowego czasu pracy maszyn i urządzeń produkcyjnych, środków transportu itp. Intensyfikacja ich wykorzystania zależy od dokładnego poznania i oceny technicznych i technologicznych warunków eksploatacji aparatu wytwórczego oraz od przestrzegania organizacyjno-technicznych czynników. Chodzi nie tylko o zapewnienie (przez troskliwą konserwację oraz terminowo przeprowadzane remonty) stałej gotowości ruchowej aparatu produkcyjnego, lecz także o jego techniczną sprawność, która umożliwiałaby maksymalną intensyfikację wydajności zmianowej.
Poziom wydajności pracy zależy nie tylko od rzeczowych warunków produkcji. Spośród wyznaczników wzrostu wydajności pracy należy wymienić ponadto: konstrukcję wyrobu i sposoby wykonywania pracy, prawidłowe przygotowanie produkcji, usprawnienie organizacji i metody pracy, wprowadzenie i rozwijanie pracy zespołowej, zmniejszenie strat czasu roboczego, usprawnienie transportu i zaopatrzenia, zapewnienie bezpiecznych warunków pracy, wzmocnienie nadzoru itp. Czynnikiem niezmiernej wagi jest także właściwe postępowanie robotników, nade wszystko intensywność pracy, na którą składają się m.in. zdolność, umiejętność i chęć pracy oraz duch współzawodnictwa.
W niemałym stopniu wzrost wydajności pracy zależy także od takich czynników, jak wykształcenie, doświadczenie, atmosfera pracy, należyte wykonywanie przez kierownictwo jednostki zadań związanych z zapewnieniem załodze właściwych warunków pracy i warunków socjalno-bytowych.
Wreszcie poważny wpływ na wzrost wydajności pracy mają takie czynniki, jak bodźce zachęty materialnej, a nade wszystko efektywny system wynagradzania (płac).