PODSTAWOWE ZASADY WYNAGRADZANIA PRACOWNIKÓW CZ. II
O stosowaniu tabeli (tabel) stawek płac zasadniczych dla celów osobistego zaszeregowania w przedsiębiorstwie decyduje naczelny dyrektor nadzorującego zjednoczenia. Ponadto system wynagrodzeń robotników przewiduje szereg dopłat, np. za pracę na dużych wysokościach, za pracę nocną, w godzinach nadliczbowych. W przedsiębiorstwach i kombinatach budowlano-montażowych robotnicy mogą być wynagradzani według systemu płac:
- 1) akordowego lub akordowo-premiowego,
- 2) czasowego lub czasowo-premiowego.
Zaszeregowania robotników do poszczególnych kategorii dokonuje kierownictwo przedsiębiorstwa w uzgodnieniu z radą zakładową na podstawie taryfikatora kwalifikacyjnego robotników budowlanych ustalonego przez ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Budowlanego.
O zastosowaniu systemu płac odpowiedniego do rodzaju i warunków wykonywanej roboty decyduje dyrektor przedsiębiorstwa. Jak już wyjaśniono, wynagrodzenie za wykonane roboty w akordowym systemie płac oblicza się w formie zryczałtowanej zapłaty lub na podstawie cen jednostkowych. Normy niezbędne przy akordowej formie płacy mogą być obliczane statystycznie albo analitycznie, za pomocą odpowiednich badań i pomiarów, np. normogodzina jest to jednostka miary określająca planowaną pracochłonność właściwą dla produkcji określonego wyrobu. Normy analityczne noszą miano norm technicznie uzasadnionych. Są one dokładniejsze od statystycznych i narzucają przede wszystkim - dla ich osiągania i możliwie przekraczania - konieczność dobrej organizacji pracy, dobrego i terminowego zaopatrzenia w materiały, sprzęt itp.
Podstawą obliczania akordowych cen jednostkowych powinny być normy pracy, taryfikator kwalifikacyjny i tabele płac robotników.