Taryfikator kwalifikacyjny

 
 

Zaszeregowanie pracowników do poszczególnych kategorii stawek płac zasadniczych (których jest 20) dokonuje się na podstawie taryfikatora kwalifikacyjnego. Miesięczne stawki płacy zasadniczej stanowią podstawę do obliczania pracownikom umysłowym:

- premii,

- dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych, na drugiej lub trzeciej zmianie, w niedzielę i święta wolne od pracy oraz porze nocnej.

- dodatków dla kierowników budów i ich zastępców za pracę na dwie lub trzy zmiany.

Poza wynagrodzeniem wynikającym z tabeli miesięcznych stawek płac zasadniczych, pracownicy zajmujący kierownicze stanowiska pracy mają prawo do dodatków funkcyjnych.

W przedsiębiorstwach budowlano-montażowych obowiązują trzy kategorie zaszeregowania i tabele dodatków funkcyjnych pracowników umysłowych. Zaliczenie przedsiębiorstwa do odpowiedniej kategorii zależne jest od wartości rocznej produkcji budowlano-montażowej wykonywanej silami własnymi w kraju i za granicą, na podstawie niżej przedstawionej tabeli:

Przedsiębiorstwa budownictwa ogólnego, inżynieryjnego, robót drogowych, instalacji przemysłowych, instalacji elektrycznych i instalacji sanitarnych w budownictwie przemysłowym 400 230 100

Niezależnie od stosowanego systemu wynagradzania pracownicy mogą otrzymać premie i nagrody z tworzonych na ten cel funduszów oraz korzystają ze świadczeń socjalnych. W szczególności pracownicy mogą być nagradzani za:

- terminowe i przedterminowe wykonanie robót,

- wykonanie robót o wysokiej jakości,

- oszczędną gospodarkę materiałami,

- bezawaryjną pracę maszyn i narzędzi.

Premiowanie pracowników

Ponadto może być tworzony odrębny fundusz majstra i fundusz kierownika budowy (robót) z przeznaczeniem na nagrody za szczególne osiągnięcia robotników i brygadzistów .

Zasady premiowania pracowników umysłowych zatrudnionych w państwowych przedsiębiorstwach i kombinatach budowlano-montażowych przewidują podział - dla celów premiowania - pracowników umysłowych na dwie grupy: na pracowników zatrudnionych na kierowniczych i samodzielnych stanowiskach pracy oraz na pozostałych pracowników umysłowych, W stosunku do każdej z tych grup stosuje się odmienne zasady tworzenia funduszu premiowego i wypłaty premii.

Premiowanie pracowników grupy pierwszej odbywa się w bezpośrednim powiązaniu z zyskiem przedsiębiorstwa. Zysk stanowi zarówno podstawę tworzenia funduszu premiowego, jak i źródło pokrycia finansowego wypłacanych premii. Wielkość funduszu premiowego zależy od wielkości wyniku finansowego fundusz premiowy stanowi określony odsetek zysku, a więc po-

W celu zwiększenia zainteresowania prawidłową realizacją inwestycji, a zwłaszcza terminowością uzyskiwania efektów inwestycyjnych przewidziano możliwość sfinansowania ze środków inwestycyjnych specjalnych nagród dla służb inwestycyjnych i wszystkich realizatorów procesu inwestycyjnego. Połowę środków z tego tytułu przeznacza się dla pracowników przedsiębiorstw budowlanych, realizujących daną inwestycję, które co najmniej 70% środków z tego tytułu przeznaczają na fundusz nagród dla robotników. Do pracowników tej grupy zaliczani są:

- 1) dyrektorzy, zastępcy dyrektorów i główni księgowi, _

- 2) kierownicy komórek organizacyjnych oraz stali ich zastępcy przewidziani w strukturze organizacyjnej,

- 3) kierownicy budów, robót, baz, warsztatów, zakładów, starsi majstro wie, majstrowie i inni pracownicy bezpośredniego nadzoru produkcji i usług produkcyjnych, _

- 4) pracownicy zatrudnieni na samodzielnych stanowiskach pracy.

Wypłata całości lub części premii

Listę stanowisk, o których mowa w pkcie 2-4 ustala dyrektor przedsiębiorstwa. zostaje w stałej proporcji do osiągniętego wyniku finansowego. Wielkość funduszu premiowego wynika ze wskaźnika jego udziału w kwocie zysku netto , osiągniętego za dany rok kalendarzowy.

Wypłata całości lub części premii jest uwarunkowana wykonaniem zadań rzeczowych wyznaczonych dla przedsiębiorstwa i poszczególnych komórek organizacyjnych ruchu przedsiębiorstwa. W szczególności wypłata rocznego funduszu premiowego jest uwarunkowana terminowym wykonaniem zadań rzeczowych na inwestycjach (obiektach) uznanych przez Rząd jako szczególnie ważne oraz innych inwestycjach (obiektach) określonych przez ministra i dyrektora zjednoczenia, a dla pracowników budów (zakładów) przez dyrektora przedsiębiorstwa (kombinatu).

W wypadku niewykonania w terminie zadań rzeczowych fundusz premiowy zmniejsza się. Zasady zmniejszania funduszu premiowego w wypadku niewykonania zadań rzeczowych określa szczegółowy regulamin premiowania.

Za I, II i III kwartał ustala się na poczet rozliczenia rocznego zaliczki funduszu premiowego. Wysokość zaliczki wynosić może do 25% funduszu premiowego wynikającego ze wskaźnika udziału funduszu premiowego w planowanym na dany rok zysku netto.

Warunkiem wypłaty zaliczki jest terminowe wykonanie zadań rzeczowych. W wypadku niewykonania ich w terminie, zaliczkę zmniejsza się co najmniej o połowę.

Dyrektor przedsiębiorstwa (kombinatu) może uzależnić wypłatę funduszu premiowego (zaliczki na fundusz premiowy) dla pracowników budów (zakładów) od niepogorszenia ustalonego dla nich poziomu kosztów produkcji.