Płace przedsiębiorstwa

 
 

Płace przedsiębiorstwa są objęte planem funduszu płac, w którym uwzględnia się wszystkie rodzaje płac. Plan sporządza się oddzielnie dla osobowego i bezosobowego funduszu płac.

W zakresie osobowego funduszu płac bierze się pod uwagę zarówno czynniki wpływające na wzrost zarobków pracowniczych, m.in. wskutek przewidywanego wzrostu wydajności pracy, jak i czynniki powodujące obniżenie pracochłonności produkcji, zwłaszcza drogą mechanizacji i uprzemysłowienia, a tym samym jej kosztów osobowych (funduszu płac).

W zakresie bezosobowego funduszu płac wielkość zapotrzebowania środków ustala się na podstawie przewidywanych rozmiarów jego elementów składowych, o których była wyżej mowa.

Fundusz płac (podobnie jak i zatrudnienie) w jednostkach działających na zasadach nowego systemu ekonomiczno-finansowego (jednostki - zjednoczenia inicjujące) nie jest limitowany. W tych jednostkach dynamikę płac, a tym samym wielkość funduszu płac, uzależnia się od poprawy ekonomicznych rezultatów działalności przedsiębiorstwa. W związku z tym wielkość środków, jakie przedsiębiorstwo może wydatkować na płace zależy od wartości produkcji dodanej , a określa się je w formie tzw. dyspozycyjnego funduszu płac .

- ekonomicznie celowej substytucji między pracą żywą i uprzedmiotowioną,

- wyzwalania inicjatyw do podejmowania innowacji w produkcji,

- interesowania się - zarówno kierownictwa, jak i pracowników - ekonomiczną racjonalnością we wszystkich dziedzinach działalności i gospodarki przedsiębiorstwa.