ZASTOSOWANIE NOWYCH MATERIAŁÓW, WYROBÓW I TWORZYW SZTUCZNYCH
Zastosowanie w budownictwie nowych materiałów i tworzyw sztucznych ma na celu złagodzenie deficytu niektórych materiałów klasycznych (np. drewna) oraz uprzemysłowienie robót wykończeniowych.
W wyniku kilkunastoletniego stosowania w produkcji budowlanej tworzyw sztucznych można już obecnie stwierdzić, że stanowiąc nowoczesną bazę materiałową budownictwa - umożliwiają one wprowadzenie nowych koncepcji materiałowo-konstrukcyjnych (szczególnie w robotach wykończeniowych) przy jednoczesnym obniżeniu kosztów blidownictwa i podnoszeniu jego walorów użytkowych, technicznych i estetycznych.
Obecnie w naszym budownictwie zastosowanie materiałów i wyrobów produkowanych na bazie tworzyw sztucznych ma miejsce głównie w formie:
- elementów lekkiej prefabrykacji - głównie elementów ścian osłonowych i ścianek działowych,
- materiałów izolacyjnych (izolacja termiczna i akustyczna),
- materiałów podłogowych, -
- elementów instalacji sanitarnej,
- elementów instalacji elektrycznej,
- elementów stolarki budowlanej,
- okładzin, okuć i elementów wykończeniowych,
- materiałów malarskich i klejów,
- materiałów wodo- i chemoodpornych,
- domieszek uszlachetniających materiały tradycyjne.
WPROWADZANIE NOWYCH METOD PRACY
Zarówno w budownictwie okresu międzywojennego, jak i w okresie powojennym, do 1949 r. uważano zimę za okres martwy w budownictwie. Nie stosowano wówczas żadnych środków umożliwiających prowadzenie robót w nie sprzyjających warunkach atmosferycznych. Sezonowość robót budowlanych przyczyniała się do powstawania okresów bezrobocia wśród robotników budowlanych i hamowała rozwój w wielu dziedzinach gospodarki narodowej. Dlatego też, ze społecznego i gospodarczego punktu widzenia, niezbędne stało się przekształcenie produkcji budowlanej z sezonowej na ciągłą, tj. prowadzoną przez cały rok.
Dość daleko posunięta likwidacja sezonowości w budownictwie stała się możliwa dzięki wprowadzeniu uprzemysłowionych metod produkcji budowlanej, polegających na stosowaniu prefabrykatów i mechanizacji procesów roboczych. Stosowanie elementów prefabrykowanych umożliwia ich montaż również w warunkach zimowych. Istnieją ponadto możliwości stworzenia na okres zimowy frontu robót wykończeniowych, dzięki zamknięciu i ogrzaniu budynków w stanie surowym. Dzięki ciągłości wykonywania procesów budowlanych następuje:
- lepsza synchronizacja produkcji przemysłu materiałów budowlanych z potrzebami wykonawstwa budowlanego,
- utrzymanie stałych załóg w przedsiębiorstwach budowlanych,
- pełniejsze wykorzystanie maszyn budowlanych i środków transportu.
Efektem tych poczynań jest m.in. skrócenie terminów wykonywania obiektów budowlanych, a także obniżka kosztów produkcji.